Jakim językiem należy pisać wniosek o dotację?

Wnioski o przyznanie dotacji dotyczą przedsięwzięć z wielu branż. Bardzo często są to przedsięwzięcia bardzo specjalistyczne, zaawansowane technologicznie. Oczywistym jest, że w takiej sytuacji konieczne jest używanie fachowej nomenklatury i specjalistycznego słownictwa. Czy jednak przypadkiem nie jest to poważnym błędem, który zaprzepaścić może nasze szanse na uzyskanie środków? O radę spytaliśmy fachowców oferujących pomoc w uzyskaniu dotacji (link do strony: http://www.strategor.pl/).

Uważaj na język!

Wnioski o przyznanie dotacji dotyczą przedsięwzięć z wielu branż. Bardzo często są to przedsięwzięcia bardzo specjalistyczne, zaawansowane technologicznie
Autor zdjęcia: citirecruitment

Okazuje się, że pisanie zbyt specjalistycznym językiem jest poważnym błędem, który to nieświadomie popełnia część starających się o dotacje przedsiębiorców. Błąd ten najczęściej zdarza się w przypadku projektów budowlanych, związanych z zastosowaniem jakiejś technologii, czy też branżą, której tajniki zna tylko grupa obeznanych z tym tematem specjalistów.

Musimy mieć jednak świadomość, że wniosek czyta i ocenia nie specjalista z danej branży, doskonale zorientowany w takich zagadnieniach, ale osoba, która w tej dziedzinie jest najprawdopodobniej całkowitym laikiem. Mając to na uwadze, należy unikać używania szczególnie specjalistycznych sformułowań. Jak najbardziej wskazane jest tu, więc przekształcenie języka naukowego w przeprowadzonych analizach techniczno-technologicznych na bardziej zrozumiałą i czytelną jego formę. Taką, która pozwoli zrozumieć treści tegoż przekazu również tym osobom, które nie są specjalistami w danej dziedzinie.